flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судді ВС знають, як зменшити кількість скарг в ЄСПЛ

23 грудня 2014, 10:34

За два роки дії нового Кримінального процесуального кодексу для всіх стало очевидним, що ситуація з захистом прав українських громадян у кримінальному процесі значно погіршилася.

Про це заявив заступник Голови Верховного Суду України, секретар Судової палати у кримінальних справах Анатолій Редька на зустрічі з Головою Ради пенологічного співробітництва Ради Європи, раднком Міністра юстиції Італії Мауро Пальма, повідомляє “ЗіБ” з посиланням на ВС.

Водночас, за умови повернення Верховному Суду України відповідних повноважень кількість скарг із України до Європейського суду з прав людини значно зменшиться. Зокрема, це стосується скарг щодо умов тримання під вартою та судового захисту для оскарження цих умов.

Справи такої категорії, що надходять до Європейського суду з прав людини, перебувають під наглядом Комітету міністрів Ради Європи з 2005 року, зауважив Мауро Пальма. А Комітет міністрів очікує від експертів, які перебували в Україні 15 – 16 грудня 2014 року, надання комплексного плану дій щодо виконання цих рішень Європейського суду з прав людини.

Безперечно, Україна має опікуватися виконанням судових рішень ЄСПЛ, але ще більше – створенням умов для зменшення скарг до Суду від громадян України, переконаний Анатолій Редька. Адже в результаті сумнозвісної судової реформи 2010 року українських громадян позбавили доступу до Верховного Суду України. Тому за захистом своїх прав вони й вимушені звертатися до ЄСПЛ. Вихід – у щонайшвидшому поверненні найвищому судовому

органу країни відповідних повноважень, наголосив заступник Голови Верховного Суду України.

Про те, що кількість скарг від громадян України до Європейського суду з прав людини катастрофічно зросте аж до настання правового колапсу, судді Верховного Суду України попереджали своїх колег у Стразбурзі ще два роки тому, зазначив суддя Верховного Суду Богдан Пошва. Тоді, у 2012-у, в Україні прийняли новий Кримінальний процесуальний кодекс, яким найвищому судовому органу країни залишено повноваження перегляду судових рішень з причини порушень норм тільки матеріального права. У той час, коли левова частка судових помилок, особливо у кримінальній юстиції, стосується саме норм процесуального права, наголосив Б. Пошва.

І вже тоді було зрозуміло: якщо громадян позбавлено повноцінного захисту своїх прав на національному рівні, їм нічого не залишається, як шукати його поза межами своєї держави, переконані судді Верховного Суду України.

Так, статистика щодо кількості справ, що надходять до ЄСПЛ від України, стосовно, зокрема, і порушень статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод «Заборона катувань», свідчить, за словами Урядового уповноваженого у справах ЄСПЛ Наталії Севостьянової, що в Україні відсутній механізм судового захисту такої категорії громадян. А тому, на думку урядовця, надзвичайно важливо визначитися з актуальними законодавчими змінами, які необхідно прийняти.

За два роки дії нового КПК для всіх стало очевидним, зазначив А. Редька, що ситуація з захистом прав українських громадян у кримінальному процесі значно погіршилася. І викликано це, насамперед, тим, що Верховний Суд України практично усунуто від можливості виправляти помилки, допущені суддями першої та апеляційної інстанцій, постановляти власне рішення, а значить, – спрямовувати судову практику у правильне русло.

Зрозуміло, що кардинальна судова реформа в Україні, якої потребує суспільство, має відбутися через внесення змін до Конституції, додав Б.Пошва, однак це не швидкий процес. Є значно коротший: коригування відповідно до європейських стандартів чинних процесуальних законів, зокрема, і Кримінального процесуального кодексу, надання Верховному Суду Україні повноважень касаційної інстанції, а громадянам – доступу до неї.

За цієї умови, на переконання суддів Верховного Суду, уже через кілька місяців ситуація в Україні кардинально зміниться, а кількість скарг до ЄСПЛ – суттєво зменшиться.