Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про розкриття інформації, що містить нотаріальну таємницю.
Такою нормою народні депутати Ігор Алексєєв та Андрій Помазанов від Народного фронту пропонують доповнити Цивільний процесуальний кодекс. Відповідний законопроект №
2516 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення порядку забезпечення охорони нотаріальної таємниці” було зареєстровано 2 квітня.
Заява заінтересованої особи про розкриття нотаріусом інформації, яка містить нотаріальну таємницю, подається до суду за місцезнаходженням державної нотаріальної контори, в якій працює державний нотаріус, або за місцем розташування робочого місця (контори) приватного нотаріуса, які отримали відомості, що становлять нотаріальну таємницю. Справа про розкриття нотаріусом інформації розглядається у п'ятиденний строк з дня надходження заяви у закритому судовому засіданні з повідомленням заявника, особи, щодо якої вимагається розкриття нотаріальної таємниці, та нотаріуса, а у випадках, коли справа розглядається з метою охорони державних інтересів та національної безпеки, - з повідомленням тільки заявника.
Якщо під час розгляду справи буде встановлено, що заява ґрунтується на спорі, який розглядається в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Особа, щодо якої нотаріус розкриває нотаріальну таємницю, або заявник мають право у п'ятиденний строк оскаржити ухвалене судом рішення до апеляційного суду в установленому порядку. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Окрім того, депутати пропонують встановити обов’язок дотримуватись нотаріальної таємниці, не лише для нотаріусів, а й для інших осіб, які згідно закону зобов’язані дотримуватися нотаріальної таємниці. Ці особи та нотаріуси не мають права давати свідчення в якості свідків щодо відомостей, які становлять нотаріальну таємницю, крім випадків, коли цього вимагають особи, за дорученням яких або щодо яких вчинялися нотаріальні дії.
Відповідно до змін до Закону про нотаріат розкриття інформації, що становить нотаріальну таємницю, здійснюється за рішенням суду, крім випадків, передбачених законом.
Ряд змін депутати хочуть внести і до КПК, зокрема:
- не можуть бути допитані як свідки нотаріуси та інші особи, які згідно закону зобов’язані дотримуватися нотаріальної таємниці – про відомості, які становлять нотаріальну таємницю (інші особи в цьому переліку наразі відсутні);
- під час досудового розслідування можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.