Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
В місцевих та апеляційних судах можуть запровадити обов’язкову спеціалізацію для розгляду справ про корупційні правопорушення. Нардепи вважають, що створення Вищого антикорупційного суду є практично та фінансово невиправданим.
Про це ідеться у проекті закону «Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (щодо запровадження обов'язкової спеціалізації суддів з розгляду корупційних і пов'язаних з корупцією правопорушень)» № 6529, передає «Закон і Бізнес».
Проектом пропонується внести зміни до низки статей Закону про судоустрій і статус суддів, якими виключити положення, що визначають діяльність Вищого антикорупційного суду, та запровадити такий алгоритм розгляду судами корупційних і пов’язаних з корупцією правопорушень:
1. Встановити на рівні закону в загальних місцевих судах та апеляційних судах обов’язкову спеціалізацію суддів, а у Верховному Суді передбачити створення окремої палати Касаційного кримінального суду для здійснення правосуддя у таких категоріях проваджень.
2. Закріпити у законі вимогу щодо кількості суддів з такої спеціалізації (у місцевих – не менше 3, а в
апеляційних – не менше 5).
3. Встановити порядок визначення спеціалізованих суддів: у місцевому суді шляхом конкурсного добору на відповідні посади з підвищеним рівнем вимог до кандидатів (наявність трьох років суддівського стажу, або п’яти років досвіду адвокатської, наукової діяльності тощо), а в апеляційному суді шляхом визначення з найбільш досвідчених суддів зборами суддів.
4. Визначити особливості перехідного етапу до створення обов’язкової спеціалізації суддів з розгляду корупційних і пов’язаних з корупцією правопорушень.
Також передбачається виключення пп. 16 п. 1 р. ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, який встановлює строки утворення Вищого антикорупційного суду та проведення конкурсу на посади суддів цього суду.
«Створення Вищого антикорупційного суду видається невиправданим як з практичної точки зору, так фінансово-економічної. Оскільки потребуватиме значних ресурсів. Водночас з огляду на актуальність питання боротьби з корупцією та проведення реформ у цій сфері наразі найбільш оптимальним видається реалізація та удосконалення інституту спеціалізації суддів з розгляду конкретних категорій справ, а саме щодо розгляду корупційних правопорушень та правопорушень, пов’язаних з корупцією», — пояснює свою ініціативу автор законопроекту.