flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як фотографувати матеріали справи: 7 порад юристам

02 серпня 2013, 16:32

Досвід показує, що в більшості випадків юристи при ознайомленні з матеріалами справ фотографують ці матеріали. І в більшості випадків роблять це неправильно. Отримані матеріали виходять неповними, нечіткими, мають значні перспективні викривлення або ж мають всі ці недоліки одночасно, що ускладнює їх використання або робить його практично неможливим.

Кандидат юридичних наук, автор понад 100 наукових робіт з криміналістики і судової експертизи Григорій Прохоров-Лукін опублікував на своїй сторінці в Фейсбуці практичні рекомендації про те, як правильно фотографувати матеріали справи.

Яка б чудова техніка не знаходилася б у ваших руках, вона не всесильна, - зауважує експерт. Особливо критичні недоліки фотографування при використанні так званих «мильниць». Щоб Ваші, часом багатогодинні, зусилля не були даремною працею, намагайтеся враховувати наступне.

1. Вивчайте матчастину
Прочитайте інструкцію до фотоапарата в частині управління яскравістю фотознімків, зумом, режимом освітлення та «світлочутливістю» (ISO). Всі ці функції зазвичай працюють в програмному режимі. Щоразу вибирайте потрібні параметри відповідно до конкретних умов фотографування (наприклад, режими «люмінесцентне освітлення» або «лампи розжарювання»).

2. Правильно розташуйте матеріали
Фотографований аркуш справи повинен бути плоским. Для забезпечення цього доцільно використовувати досить потужні (великі) канцелярські затискачі (біндери). Фотографований аркуш натягується в бік вертикального вільного краю і в такому стані затискається разом з розташованими нижче листами. Біндер розташовується в межах поля сторінки, якомога далі від тексту. Корисно під другу частину матеріалів підкласти книгу або інший том справи. Можна використовувати один або два біндери. Якщо використовується один біндер, він розташовується в середній частині біля краю аркуша, два біндери можуть розташовуватися ближче до горизонтальних краях листа (див. малюнок: 1 - фотографовані матеріали

справи, 2 - опорний тому, 3 - біндер).

3. Забезпечте освітлення
Фотографований аркуш справи повинен бути освітлений рівномірно і досить яскраво. Для цього потрібно «покрутити» матеріали щодо джерел освітлення і вибрати найбільш прийнятний варіант. Ви самі і ваші помічники під час фотографування не повинні закривати своїм тілом чи частинами одягу джерела освітлення. Намагайтеся також, щоб тіні від біндерів не перекривали фотографований текст або зображення (фотознімки, схеми та ін.)
Якщо джерела освітлення «ніякі» можна використовувати спалах, попередньо налаштувавши його яскравість. У вашому розпорядженні завжди має бути зарядний пристрій, оскільки спалах сильно розряджає акумулятори.

4. Правильно розташовуйте фототехніку
При фотографуванні оптична вісь об'єктива повинна бути перпендикулярна площині фотографованого аркуша, тобто площину корпусу фотоапарата повинна бути максимально паралельна площині аркуша.

5. Приберіть все зайве
У більшості цифрових фотоапаратів передбачена

функція автофокусування, однак якщо поряд з листом знаходиться інший предмет, фотоапарат може сфокусуватися саме на ньому. Тоді потрібний об'єкт може бути сфотографований не різко. Тому сторонні предмети (сумочки, барсетки, портфелі та ін) слід прибрати із зони фотографування

6. Плануйте час
При належній вправності Ви зможете фотографувати 100-120 аркушів на годину з гарною якістю. Незайвим буде потренуватися в у себе в офісі.
Добре, якщо у вас є помічник. Удвох фотографувати швидше за рахунок розподілу робіт, зокрема, по перевертання та забезпечення площинності аркушів.

7. Використовуйте спеціальний софт
Не дуже значні перспективні спотворення, здатність знімка, яскравість, контраст і хвилястість рядків можуть бути виправлені в графічних редакторах і програмах розпізнавання тексту. До речі, майте на увазі, що хоча чорно-білий режим фотографування дозволяє економити пам'ять на фотоапараті, однак при цьому можуть бути складнощі з вирівнюванням яскравості при обробці зображень.

Однак, якщо це вам не цікаво або нічого не виходить,

запросіть професіонала. Простояти годину - інший з фотокамерою, утримуючи її навісу руками - не так-то просто. І хоча «працювати ксероксом» фотографи не дуже люблять, оплата роботи і її соціальна важливість (адже ви рятуєте чиюсь долю) можуть стати переконливими аргументами у спілкуванні з фотомайстром.