Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк прокоментував окремі положення проекту Закону №3356 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо повноважень Верховного Суду України».
Нагадаємо, 4 жовтня народні депутати Володимир Пилипенко та Валерій Писаренко зареєстрували у ВР проект, яким пропонується закріпити за Верховним Судом право визначати підсудність справ, вирішуючи тим самим юрисдикційні конфлікти. Також ВС наділяється правом давати висновки щодо правильного застосування законодавства, які будуть обов’язковими не лише для судів, а й для всіх суб’єктів владних повноважень.
«Безперечно, зазначений законопроект передбачає низку прогресивних новел, спрямованих на розширення повноважень Верховного Суду саме в аспекті забезпечення єдності судової практики, а також принципу правової визначеності в державі, що ми послідовно відстоювали. І необхідно віддати належне — суб’єкти права законодавчої ініціативи нашу позицію врахували», - сказав Я.Романюк у розмові з кореспондентом видання «Закон і Бізнес».
Особливо він відзначив: право ухвалення ВС остаточних рішень, можливість оскарження рішень судів з підстав невідповідності правовому висновку ВС, запровадження інституту преюдиційного запиту (що сприятиме запобіганню помилкам у судовій практиці), передбачення функції ВС щодо вирішення юрисдикційних конфліктів.
«Більшість із цих положень запропоновано з урахуванням позитивного досвіду держав розвиненої демократії, практики Європейського суду з прав людини та спрямовані на виконання його рішень, рекомендацій Венеціанської комісії, Комітету міністрів Ради Європи, а також функціонування Суду Європейського Союзу», - сказав Голова ВС.
Він переконаний, що запровадження цих положень стане черговим істотним кроком судово-правової реформи, засвідчить політичну волю держави стосовно приведення вітчизняного судочинства у відповідність до європейських стандартів та демократичних
цінностей, підвищення його ефективності й доступності.
«Чи будуть такі повноваження достатніми – у цьому питанні критерієм істини є практика, - вважає Я.Романюк. - Логічно прогнозувати, що інші норми в подальшому також будуть удосконалені. Я маю на увазі, наприклад, існуючий на сьогодні інститут допуску вищими спеціалізованими судами справ до провадження у ВС. Це викликає у громадян занепокоєння щодо упередженості судів касаційної інстанції, які самі вирішують питання допуску ухвалених ними рішень до ВС. І з цим не можна не рахуватися».
Докладніше – у свіжому номері газети «Закон і Бізнес».