Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Отримання доказів до внесення відомостей до ЄРДР тягне за собою визнання таких доказів недопустимими.
У справі особу було засуджено за ч. 2 ст. 185 КК України за те, що вона викрала у магазині 1 500 гривень, які належали потерпілому.
Натомість апеляційний суд при перегляді справи за апеляційною скаргою сторони захисту кримінальне провадження проти обвинуваченого закрив у зв’язку з недоведеністю його вини й на підставі п. 3 ч. 1 ст. 284 КПК України.
У зв’язку із незгодою з таким рішенням прокурор подав касаційну скаргу.
У свою чергу Касаційний кримінальний суд із доводами прокурора не погодився і залишив ухвалу апеляційного суду в силі.
Мотивуючи своє рішення, ККС послався на те, що відповідно до ч. 3 ст. 214 КПК України здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, установлену законом. Огляд місця події у невідкладних випадках може бути проведений до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, що здійснюється негайно після завершення огляду.
Проте, як значиться у матеріалах справи, диск з записом з камер відеоспостереження, на якому зафіксовано факт крадіжки, був добровільно виданий потерпілим оперуповноваженому поліції за день до внесення відомостей до ЄРДР.
У даному випадку отримання оперативником диску з відео суперечить вимогам ч. 1, 2 ст. 41 КПК України, оскільки поліцейський без доручення слідчого не уповноважений здійснювати процесуальні дії з власної ініціативи.
Одночасно ККС зауважив, що доводи касаційної скарги про те, що добровільна видача відеозапису потерпілим не є слідчою дією, тобто фактично досудове розслідування до внесення відомостей до ЄДРДР не відбувалось.
Поліцейський, який виїжджав на місце злочину, діяв відповідно до вимог Закону України «Про Національну поліцію». Як вбачається з матеріалів провадження, добровільна видача диску з відеозаписом з камер спостереження магазину була зафіксована оперативним працівником, що суперечить вимогам ст. 106 КПК України.
Таким чином, здійснення процесуальної дії по збиранню доказів та отримання такого доказу, як відеодиск з записом з камер відеоспостереження магазину, оперативним працівником відбулося поза межами кримінального провадження, тобто до внесення відомостей в ЄРДР, а також до проведення огляду місця події, який проводився слідчим, що підтверджується протоколом огляду місця події.