flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Помилково перерахована пенсія не підлягає поверненню - ВСУ

28 січня 2014, 10:54

 

Безпідставно набуті особою кошти, які належать до виплат встановлених абзацом 2 частини 1 ст. 1215 Цивільного кодексу (зокрема, пенсія), не підлягають поверненню при дотриманні двох умов.

Такі умови назвав Верховний Суд України під час вирішення спору про стягнення з пенсіонера призначеної йому, але помилково перерахованої банком на його рахунок пенсії, передає ЮРЛИГА.

22 січня 2014 року Верховний Суд розглянув справу № 6-151цс13, предметом спору за якою було стягнення банком помилково перерахованої пенсії. «Ощадбанк » звернувся з позовом до пенсіонера, який відмовився добровільно повертати помилково перераховану на його поточний рахунок пенсію.

Свій позов банк аргументував тим, що кошти на виплату пенсії від управління Пенсійного фонду не надходили. Згідно з матеріалами справи, «Ощадбанк», не перевіривши наявність на балансовому рахунку коштів, призначених для виплати пенсій за списком, без оформлення меморіального ордера здійснив зарахування коштів на поточні рахунки пенсіонерів, в тому числі, на рахунок відповідача.

Відповідно до ст. 1215 Цивільного кодексу не підлягає поверненню безпідставно набуті зарплата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізособі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фіз- або юрособою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Верховний Суд дійшов висновку, що оскільки судами не встановлений факт несумлінного придбання пенсіонером отриманих коштів у розмірі 123649 грн 48 коп., Які є пенсійною виплатою, призначеної йому Управлінням ПФУ, як не встановлено і наявність рахункової помилки, то відповідно до ст. 1215 ЦК поверненню зазначена сума не підлягає. Суд касаційної інстанції у справі безпідставно не застосував до спірних правовідносин положення ст. 1215 ЦК та у зв'язку з цим постановив незаконне рішення.

ВСУ зробив висновок, що безпідставно набуті особою кошти, що належать до виплат встановлених абзацом 2 частини 1 ст. 1215 ЦК (зокрема, пенсія), за відсутності рахункової помилки з боку особи, яка добровільно провела їх виплату, і факту недобросовісності набувача, не підлягають поверненню.

За матеріалами газети "Закон і Бізнес"