flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вектори реформи: юристи готові міняти судову систему

20 березня 2014, 13:58

Зміни судової системи України, викликають чисельні дискусії, в силу різноманітності запропонованих концепцій. Деякі з них обговорили юристи, щоб визначити, який шлях реформування є найбільш доцільним та ефективним.

Про це виданню «Закон і Бізнес» повідомили у прес-службі Асоціації правників України.

18 березня 2014 року Асоціація правників України спільно з компанією «ЛІГА:ЗАКОН» провели круглий стіл «Реформа судової системи: вектори змін та шляхи розбудови» за участі провідних фахівців країни, адвокатів та представників профільних державних органів. Раніше Асоціація правників України ініціювала широкий професійний діалог щодо судової реформи. У результаті цієї ініціативи була розроблена концепція судово-правової реформи, підготовлений під кураторством члена Правління АПУ Олександра Ількова (заступник керівника Головного управління з питань конституційно-правової модернізації Адміністрації Президента України).

В основі цієї концепції лежить низка важливих принципів. Зокрема, передбачається виключення вищих органів влади з процесу притягнення до відповідальності суддів і передача функцій найвищого судового органу Верховному суду України, який забезпечуватиме однакове застосування закону усіма судами. Правники пропонують закріпити положення щодо призначення суддів на посаду безстроково на конкурсній основі, відмовившись від першого призначення на п'ятирічний термін. При цьому збори суддів повинні відігравати ключову роль у процедурі призначення суддів на адміністративні посади. Як зазначив Президент АПУ Денис Бугай, Вища кваліфікаційна комісія суддів України (ВККС) має бути ліквідована, а у Вищій раді юстиції (ВРЮ) необхідно створити дві палати: дисциплінарну та кваліфікаційну. Низка положень стосується також і притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності.

Звертаючись до присутніх від імені свого відомства, заступник директора Департаменту антикорупційного законодавства та законодавства про правосуддя Міністерства юстиції України Тетяна Тоцька запевнила присутніх у тому, що позиції правників буде почуто та враховано у роботі міністерства в цьому напрямку.

Також під час заходу була представлена концепція проекту Закону України «Про люстрацію в Україні», яка була підготовлена ініціативною групою під кураторством члена АПУ, радника ЮФ Sayenko Kharenko Леоніда Антоненко.

Європейський погляд та свої думки щодо судової системи України представив гість заходу, провідний експерт проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», суддя Верховного Адміністративного суду Литви Віргіліус Валанчіус, який також є членом Венеціанської комісії. Він назвав структуру судової системи України занадто громіздкою, вказав на перетин компетенцій та застеріг колег від поспіху у прийнятті законів та механічному копіюванні закордонного досвіду.

Адвокати та науковці мали нагоду почути і думку з «протилежного табору», а саме судді Господарського суду м. Києва Анни Бондаренко. В ході реформування вона порадила звернутися за експертними порадами до суддів, які як ніхто інший знають всі проблеми системи правосуддя в країні, а основним інструментом змін назвала позбавлення повноважень голови суду визначати розподіл справ між суддями. Крім того, на її думку, важливо викорінити практику, при якій головами судів призначаються судді, які прийшли в конкретний суд за місяць до призначення.

За словами пані Бондаренко, найбільшою проблемою наразі є сама система, що склалась, а не стільки власне судді: «Люстрація не потрібна, достатньо просто забезпечити такі гарантії незалежності, щоб судді не боялись за прийняті ними рішення. Потрібна система, яка унеможливить тиск на суддів».

Думка судді знайшла своє відображення і в позиції Президента АПУ Дениса Бугая, який зазначив: «Незалежне та справедливе правосуддя є основою утвердження правової держави та обов’язковою умовою успіху будь-яких економічних та соціальних реформ. Вважаємо, що саме професійні кола, у тому числі суддівський корпус, мають запропонувати Верховній Раді України бачення майбутньої судової системи країни».

Свої думки з приводу запропонованих змін та судової реформи висловлювали учасники круглого столу: віце-президент АПУ Олексій Резніков (АБ «Єгоров, Пугінський, Афанасьєв і Партнери»), член Правління АПУ Олена Сотник (АО «Солодко та партнери»), голова Відділення АПУ в м. Києві Сергій Гребенюк (АБ «Єгоров, Пугінський, Афанасьєв і Партнери»), Президент Асоціації адвокатів України Ольга Дмитрієва, суддя КСУ 2006-2007 років Іван Домбровський, голова Третейського суду при УНК МТП Тарас Шепель та інші.



За матеріалами газети "Закон і Бізнес"