flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Стягнення матеріальної та моральної шкоди отриманої через неприбраний сніг та ожеледицю

31 січня 2019, 11:53

Майже у кожному населеному пункті України можна спостерігати ситуацію з нечищеними вулицями, тротуарами, вуличними зупинками, пішохідними переходами, не чищеними дахами тощо. Все це спричиняє ризик отримання травм, а також пошкодження майна. Тому, для захисту своїх прав необхідно дотримуватись певного алгоритму дій.

 Хто відповідальний за травму та/або пошкодження майна через нерозчищений сніг чи ожеледицю?

Для того щоб  вимагати компенсацію потрібно знати хто відповідає за благоустрій даного будинку відповідно до статтей 24, 25, 26 Закону України «Про благоустрій населених пунктів"», балансоутримувач зобов'язаний забезпечити належні експлуатацію та утримання майна, що перебуває на його балансі.  Відповідальність за очищення дахів від бурульок та снігу  несуть балансоутримувачі  будинку – керівники комунальних підприємств.

Балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд є власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

Згідно ч. 2 ст. 18 Закону України ««Про благоустрій населених пунктів" підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов’язані утримувати в належному стані об’єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об’єктів територію; дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів; не порушувати права і законні інтереси інших суб’єктів благоустрою населених пунктів; відшкодовувати в установленому порядку збитки, завдані порушенням законодавства з питань благоустрою населених пунктів.

За станом прибудинкових територій стежать комунальні служби. Прибирання цих територій (сюди входять і посипання від ожеледиці), повинна проводитися організаціями по обслуговуванню житлового фонду (ЖЕКи).

На території, що знаходиться в державній власності, як, наприклад, на території шкіл, дитячих садів, ВНЗ, відповідальність за Ваше падіння ляже на ту організацію (підрядника), якій доручено стежити за прибиранням даної території.

На території приватної власності (на щаблях магазину, на території бізнес-центру і т.п.) відповідальність за прибирання території і відповідно, за безпеку перебування на ній, несе власник території або нерухомості.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про дорожній рух», власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи відповідають за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що перебувають у їхньому віданні.

У ст. 9 Закону України «Про дорожній рух» йдеться, що до компетенції власників автомобільних доріг належить компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися через незадовільне експлуатаційне утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішеннями судових органів.

Що робити при отриманні травм через нерозчищений сніг чи ожеледицю?

 1. Знайдіть свідків. Ними можуть бути Ваші супутники. Якщо ж супутників не було, попросіть перехожих залишити свої контакти. Запишіть ПІБ і телефони цих людей, вони можуть стати в нагоді при розгляді того, що сталося.
 2. Викличте швидку. Обов'язково візьміть і збережіть довідку швидкої, в якій будуть зафіксовані обставини події.
 3. Збережіть довідки, рентгенівські знімки. Якщо крім лікарів швидкої допомоги Вас оглядали і інші лікарі або ви робили обстеження, обов'язково збережіть довідки і результати обстежень. Все це стане в нагоді при обгрунтуванні матеріального і морального збитку в суді.
 4. Сфотографуйте місце події. Для цього попросіть родичів або друзів якомога швидше зробити фотографії місця події.
 5. Збережіть всі чеки і квитанції. Для того, щоб відшкодувати матеріальні витрати необхідно збирати всі чеки і квитанції з лікарні, аптеки, служби таксі, пов'язані з лікуванням та іншими наслідками події.
 6. З’ясуйте хто відповідальний за утримання даної території та/або дороги. Для цього зверніться з листом до міської, селищної ради з запитом щодо визначення відповідальної особи за утримання території, де відбулося отримання шкоди здоров’ю.
 7. Зверніться до суду з позовом про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок ушкодження здоров’я.

При зверненні до суду необхідно надати:

 • з медичних закладів про завдані травми, в т.ч. акт про нещасний випадок невиробничого характеру форми НТ;
 • фото - та відеоматеріали із зазначенням дати та часу події;
 • свідчення очевидців;
 • відповідь міської/селищної ради щодо відповідального за утримання території;
 • документи на підтвердження витрат на лікування (рецепт лікаря, чеки, квитанції з аптек тощо);
 • підтвердження завдання моральної шкоди (за наявності): висновки лікарів, показання свідків, які би підтвердили тяжкість моральних страждань, рецепти лікаря на придбання спеціальних лікарських засобів для боротьби з депресією, іншими психологічними розладами, що виникли внаслідок отримання травми; інші документи про підтвердження шкоди.

Що робити в разі пошкодження автомобіля або іншого майна брилою льоду чи бурулькою, а також внаслідок аварії під час руху автомобіля через неналежне утримання доріг в зимній період?

 1. Якщо пригода сталася під час руху, негайно зупиніться, включіть «аварійку» та виставте знак аварійної зупинки.
 2. Викличте «швидку допомогу» (якщо є потерпілі).
 3. До приїзду працівників поліції зафіксуйте на фото та відео всю обстановку (пошкодження авто, стан дорожнього покриття тощо.

Зафіксувати збитки, найголовніше правило – нічого не чіпати до того моменту, поки не приїдуть поліцейські (відкривати, закривати дверцята, переміщати авто).

Натомість варто зробити фото чи відео, як доказ пошкодження транспортного засобу. У тому числі й під бризговиками, адже при ударі відбувається струс авто, а з підкрилки обсипаються частини піску, льоду, бруду, болота.

Перше, що зроблять правоохоронці – заглянуть під низ і шукатимуть ознаки переміщення. Тому пересувати авто не потрібно. В інакшому випадку, довести, що авто знаходилось саме біля цієї будівлі буде складно.

Окрім фотографій авто, необхідно зробити знімки адреси будинку. Це може допомогти встановити відповідача.

 1. Викличте поліцію. На місці правоохоронці оглянуть місце та завдану шкоду й відповідно до цього складуть протокол. Разом з тим, мають викликати оперативну групу. Після їхнього приїзду наполягайте на складанні протоколу за ч. 4 ст. 140 Кодексу України про адміністративне правопорушення. Наполягайте на складанні схеми ДТП та прослідкуйте, щоб все було записано правильно. Якщо працівник поліції, щось відмовиться фіксувати - зазначте це у своїх поясненнях та збережіть фото/відео з місця події.

Бажано на місце ДТП викликати представників дорожньої служби, яка відповідальна за стан дороги (цього вимагає п. 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг (постанова КМУ №198 від 30.03.1994).

Вимагайте у поліцейських довідку про пошкодження автомобіля, копію схеми ДТП та інші матеріали.

 1. Відразу знайдіть двох-трьох свідків ДТП та візьміть їхні контактні дані. Можна залучити й перехожих, які в подальшому стануть свідками в цивільному провадженні. Аби не витрачати їхній час, свідчення краще взяти на місці. На запис свідчень у Вас є право. У поліцейських можна взяти пару аркушів паперу та занотувати. У шапці слід записати наступним чином: “такий-то громадянин, такого-то віку відповідно до ст. 34 КУ відібрав пояснення у свідка такого-то, проживає там-то, зв’язатися можна так-то”.  Далі зі слів очевидця: «такого-то числа, о такій-то годині був свідком НП, впала бурулька чи брила на таке-то авто».

Опис має бути коротким, не варто вказувати свої припущення, чому так сталося. Після цього, якщо написано не очевидцем, то знизу вказується: “пояснення записане з моїх слів вірно, перечитано”, ставиться дата з підписом”.

Дане пояснення – це доказ у суді, а свідка вже викликати не будуть.

   6. Викликати незалежного експерта краще зі страховкою. Номер варто мати в телефоні, а не лише в страховому полісі. Адже чіпати авто не можна, якщо хочете, щоб машину зафіксували належним чином. У допомогу прийде аварійний комісар.

   7. Виклик евакуатора. Необхідно взяти чек. Це доказ того, що Ви дійсно звернулися за допомогою. Варто пам’ятати, що в судді будуть враховувати кожен крок і будь-який нюанс може допомогти.

 1. З’ясуйте хто відповідальний за утримання даної території та/або дороги. Для цього зверніться з листом до міської, селищної ради з запитом щодо визначення відповідальної особи за утримання території, де відбулося отримання шкоди здоров’ю.
 2. Зверніться до суду з позовом про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.

Документи, які потрібно зібрати для подачі позову до суду:

 • Довідка з поліції про ДТП;
 • Копія протоколу про ДТП і схеми;
 • Фотографії з місця ДТП;
 • Експертна оцінка збитку;
 • Копія рахунку за проведення ремонту автомобіля (якщо ремонт вже проведено);
 • Інші документи при необхідності.

 

Дана стаття підготована в рамках тематичного тижня права «НЕГОДА – ХТО ВИНЕН І ЩО РОБИТИ».

 

Нагадуємо, що за безоплатною правовою допомогою можна звернутися до Окнянського бюро правової допомоги Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що знаходиться за адресою: смт. Окни, вулиця Комарова, 2 (2-й поверх, каб. №22).

Графік роботи - з понеділка по п'ятницю, з 09.00 до 18.00, без обідньої перерви.

Контактний телефон: (04861) 2-20-20

 

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103