Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
23 березня в районній газеті «Красноокнянський вісник» вийшла публікація в.о.керівника апарату Каньовської Д.І. з назвою:
« Статистика вражає! »
Перед Україною, як самостійною державою, стоїть завдання забезпечити суворе додержання законності, викоренити порушення правопорядку, припинити ріст злочинності та усунути причини, які її породжують.
Злочинність завжди займала одне із перших місць серед найбільш гострих проблем, що турбували громадську думку. У другій половині ХХ століття у різних державах її ставили по значущості на друг е- третє місце.
В Конституції України взагалі найвищою соціальною цінністю визнаються людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.
Однак, дослідження кримінальної злочинності ХХ століття в нашій державі наражається на великі труднощі, пов’язані з тим, що в Радянському Союзі ця тема тривалий час була закритою, а статистичні дані вважалися секретними. Спричинені перебудовою зрушення відкрили для дослідників значний, раніше недоступний масив документів. Таким чином виникла можливість звернутися до власного минулого та переосмислити наявний досвід.
Українська статистика свідчить про те, що злочинність в нашій державі неабияк зросла. Розглянемо деякі цифри по розгляду кримінальних справ в Красноокнянському районному суді в порівнянні за 1990 рік та 2011 рік. Проміжок немалий – 21 рік.
Але цифри вражаючі……..
В 1990 році Красноокнянським районним судом було розглянуто 29 кримінальних справ, де більша частина – це крадіжки , грабіж ( 48% від загальної кількості), розкрадання державного або колективного майна шляхом крадіжки та зловживання службовим становищем ( 39% від загальної кількості), вбивство, зґвалтування, умисні тілесні ушкодження ( 5 %), інші злочини – 8%. І лише одна кримінальна справа ( убивство по необережності)- де було засуджено жінку.
Розглянемо ж показники за минулий 2011 рік. Всього в провадженні Красноокнянського районного суду перебувало 120 кримінальних справ, що більше ніж в 4 рази в порівнянні з 1990 р., з них : розглянуто – 95 справ.
За 21 рік крадіжка та грабіж не втратила своєї «популярності». Із 161 обвинувачених 66,5 % (107 чоловік) обвинувачуються саме по цих статтях. Піднявся показник і по злочинах проти життя та здоров`я людей – 6% від загальної кількості справ, а саме : 2 справи – умисне вбивство, 1 справа – умисне тяжке тілесне ушкодження, 4 справи – умисне середньої тяжкості тілесні ушкодження.
Найбільш сталим зростаючим показником, що повинно викликати суттєве занепокоєння українського суспільства, є динаміка скоєння злочинів у сфері обігу наркотиків.
Кількість цих злочинів стало зростає, що свідчить як про посилення боротьби з боку правоохоронних органів з цим видом злочинів, так і про те, що в Україні зараз зростає незаконний обіг наркотиків.
В 1990 році до Красноокнянського районного суду не надходило справ щодо злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин на відміну 2011 року, де надійшло 10 кримінальних справ, де обвинуваченими є не тільки чоловіки, а й жінки.
Злочинність жінок тісно пов'язана із загальною злочинністю, особливо неповнолітніх Разом з тим, вона має певні особливості, що визначаються соціально-психологічними й біологічними характеристиками жінок. Жіноча злочинність має свої кількісні показники, особливості структури і видів злочинів, способи й знаряддя їх вчинення тощо. За останні роки в Україні спостерігається збільшення кількості злочинів, вчинених жінками — з 1990 року вони зросли удвічі.
Так, в порівнянні з 1990 роком, де обвинувачувалась лише одна жінка за вбивство по необережності, 2011 рік став піком серед жіночої злочинності – 21 жінка ( 13% від загальної кількості обвинувачених), серед яких 5 – це неповнолітні дівчата. Жахливо усвідомлювати до чого йде наше суспільство.
Зросла і їх частка у загальній злочинності. Співвідношення жіночої і чоловічої злочинності нині становить 1: 5 (у розвинених країнах злочини жінок становлять від 17 % у США до 25 % у ФРН і Нідерландах).
Важливою проблемою є профілактика рецидивної злочинності неповнолітніх, яка поширюється з кожним днем. З 36 неповнолітніх, справи яких перебували в суді в 2011 році , 24 засуджено і все це, насамперед, по злочинам проти власності ( крадіжка ), які вони скоїли у стані алкогольного сп’яніння . Порівнюючи 1990 рік, де не було кримінальних справ по обвинуваченню неповнолітніх, цифра 36 в 2011 році вражає…… Що ж бракує цим дітям, що вони йдуть на це?
Однією з причин злочинності неповнолітніх є їх незайнятість. Зазначимо, що до традиційних чинників незайнятості неповнолітніх, коли сім’я або добре забезпечена, щоб утримувати неповнолітнього, або фактично втратила свій соціальний статус і не має змоги контролювати його поведінку, нині додалося безробіття молоді. Як результат — майже половина неповнолітніх злочинців ніде не вчилися і не працювали.
На наш погляд, необхідно виконувати профілактичну роботу з урахуванням типів злочинів, вже скоєних неповнолітніми, усуваючи причини й умови, що сприяли цьому. В індивідуальній роботі слід використовувати методи переконання, примусу, контролю, надання допомоги у вирішенні складних життєвих ситуацій.
Отже, ми бачимо, що злочинність в Україні зростає, і це повинно турбувати кожну людину, яка думає за своє майбутнє та майбутнє своїх дітей.
В.о.керівника апарату
Красноокнянського районного суду
Каньовська Д.І.