Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
До п.2.3 Плану роботи
зборів суддів на 2015 рік
АНАЛІЗ ЗДІЙСНЕННЯ ПРАВОСУДДЯ КРАСНООКНЯНСЬКИМ РАЙОННИМ СУДОМ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ ЗА 2015 рік
Стан організації та здійснення правосуддя Красноокніянським районним судом Одеської області у 2015 році засвідчує, що суд, незважаючи на певні об’єктивні труднощі, пов’язані перш за все з проблемами матеріально-технічного та фінансового забезпечення, наполегливо працював над виконанням свого основного завдання – судового захисту прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб.
Розгляд справ у порядку цивільного судочинства
У 2015 року на розгляді суду перебувало 360 цивільні справи, з них 309 надійшло у звітному періоді .
За даний період розглянуто 313 цивільних справ, або 87 % від загальної кількості справ, які перебували на розгляді.
Кількість цивільних справ позовного провадження, що перебували у 2015 році на розгляді суду складає 334, з них 48 (залишок нерозглянутих справ на початок звітного періоду) + 286 (надійшло у звітному періоді ), із них розглянуто 290 справи, залишок нерозглянутих становить 44 справи, 16 по яким провадження зупинено.
Кількість цивільних справ окремого провадження, що знаходились в провадженні суду у 2015 році, складає 26 справ, з них 3 (залишок нерозглянутих справ на початок звітного періоду) + 23 (надійшло за звітний період), із них провадження закінчено по 23справах, залишок нерозглянутих складає 3 справи.
Кількість справ окремого провадження, розглянутих за участю народних засідателів складає - 1 справа.
З ухваленням рішення розглянуто:
- 262 справи – позовного провадження;
- 23 справ окремого провадження .
Судових наказів (згідно ст.102 ЦПК України) у 2015 року видано 4 на суму- 4589 грн.
Заочних рішень ухвалено по 59 справам позовного провадження, що складає 38,2 % від кількості розглянутих справ із ухваленням рішення.
Найбільш поширеними категоріями є:
· спори, що виникають із договорів – 273 (з урахуванням залишку), або 81,7 % справ позовного провадження, із них 140 справ про стягнення заборгованості за кредитними договорами;
· спори, що виникають із сімейних правовідносин – 118 (з урахуванням залишку), або 35,3% від справ позовного провадження, (із них про розірвання шлюбу — 64, про стягнення аліментів – 36, про позбавлення батьківських прав – 8, справи про встановлення батьківства, або материнства — 2).
Кількість справ розглянутих із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу (ст.197 ЦПК) склала — 63, що складає 34 % від загальної кількості розглянутих справ позовного та окремого провадження. По 250 цивільних справах фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось відповідно до ч.2 статті 197 Цивільного процесуального кодексу України.
Статистичні дані свідчать про те, що у 2015 року у порівнянні з 2014 року збільшилось надходження справ позовного провадження. Кількість справ окремого та наказного судочинства суттєво не змінилось.
Із порушенням процесуальних строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, у порядку цивільного судочинства розглянуто лише 10 справ, що складає 3,2% від загальної кількості розглянутих цивільних справ у 2015 р. Основна причина порушення строків розгляду справ є недобросовісне використанням процесуальних прав та невиконання процесуальних обов'язків учасниками процесу (неявка без поважних причин у судові засідання, зловживання клопотаннями, затягування процесу, тощо).
Розгляд справ у порядку кримінального судочинства
У 2015 році на розгляді суду перебувало 134 кримінальні справи (в тому числі залишок 26 справ). В порівнянні з аналогічним періодом минулого року помітне зменшення, так, у 2014 року в проваджені суду перебувало лише 155 кримінальних справ (в тому числі залишок з минулого року – 35 справ).
Серед кримінальних справ, що знаходились на розгляді суду в 2015 року, найбільшу частку становили справи про злочини проти власності – 52 справи.
У звітному періоді закінчено провадження у 111 кримінальних справах, які перебували на розгляді, з постановленням вироку – 74, закрито провадження у 22 справах. Виправдувальних вироків ухвалено не було. Залишок нерозглянутих справ становить 21 (в т.ч. 5 зупинених).
З фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу у 2015 року розглянуто 111 кримінальних справ.
За результатами розгляду кримінальних справ у 2015 році засуджено 89 осіб, з них:
· до позбавлення волі на певний строк – 11 особи або 12,4 % від числа всіх засуджених, що в порівнянні з 2014 р. вдвічі більше;
· покарання у вигляді штрафу застосовано до 12 осіб;
· громадські роботи - до 18 осіб;
· арешт застосовано до 2 осіб;
· конфіскація майна - до 2 осіб, як додатковий вид покарання;
· від відбування покарання у І півріччі 2014 року звільнено 55 осіб або 61,8 % засуджених осіб.
За результатами розгляду справ відносно неповнолітніх осіб - засуджено 17 осіб.
Справи про злочини, вчинені у складі організованої групи та справи про злочини, вчинені у складі злочинної організації у 2015 році відсутні.
Порушення процесуальних строків, передбачених Кримінально-процесуальним кодексом України при розгляд кримінальних справ не встановлено.
У 2015 році судом розглянуто 61 клопотання слідчих органів з різних питань, що на 13 клопотання (подання) більше ніж у 2014 року (48), із них 52 клопотання задоволено. Переважну більшість в 2015 році склали клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів (25) та обшук житла та іншого володіння особит (22)
У звітному періоді також була задоволена одна скарга із 2 на рішення слідчого про закриття кримінального провадження.
Скасованих вироків та ухвал суду -3 , змінених - 2
Розгляд справ у порядку адміністративного судочинства
Розглядаючи статистичні данні минулих років порівняно зі звітним періодом, слід зауважити суттєве зменшення кількості справ у порядку адміністративного судочинства, які надходять до суду. Цей факт пов'язаний перш за все з тим, що неузгодженість законодавства про соціальний захист із бюджетним законодавством, постійне недофінансування соціальних виплат минулих років призвело до того, що частка соціальних спорів у 2011 році склала близько 70 відсотків усіх адміністративних справ та спричинила перевантаженість судів. На сьогоднішній день, з урахуванням змін у законодавстві та правових позицій Верховного Суду України справи за позовами людей похилого віку, що належали до категорії «діти війни», взагалі зникли з провадження суду, що зрештою позначилося і на показниках 2015 року.
Так, на розгляді суду впродовж 2015 року перебувало 9 справ (в т.ч. залишок з 2014 року - 3 справ). У звітному періоді розглянуто всі 9 справ.
Розгляд справ про адміністративні правопорушення
У 2015 році перебувало в провадженні 449 справ (в тому числі залишок – 16 справ).
Повернуто для належного оформлення 86 справ, що складає 19,2% від кількості справ, які перебували в провадженні суду, що вдвічі більше за попередній рік. Це пояснюється тим, що при складанні протоколів про адміністративне проавопорушення допускається ряд помилок.
Кількість розглянутих справ становить 360 справ або 80,2 % кількості справ, які були на розгляді суду.
Із прийняттям постанови про накладення адміністративного стягнення розглянуто 295 справ або 82 % кількості розглянутих справ.
З розглянутих судом у 2015 році справ кількість та питома вага за категоріями становить:
- порушення правил дорожнього руху — з них:
за керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції – 84 справ або 23,3 % від кількості розглянутих справ,
- правовпорушення, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку, з них:
· вчинення насильства в сімї, невиконання захисного припипису або непроходження корекційної програми – 44 справи або 12, 2 % від кількості розглянутих справ;
- правопорушення, що посягають на встановлений порядок управління з них:
· незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону України - 58 справ або 16,1 % від кількості розглянутих справ.
До адміністративної відповідальності у 2015 році притягнуто 295 осіб.
За результатами розгляду закрито справи відносно 54 осіб, у тому числі:
· звільнено від адміністративної відповідальності при малозначності вчиненого правопорушення 31 особа або 8,6 % від кількості осіб, щодо яких розглянуто справи;
· у зв’язку із закінченням строків, передбачених ст.38 КУпАП - 12 осіб або 3,3 % від кількості осіб, щодо яких розглянуто справи;
· у зв’язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення – 9 осіб або 2,5 % від кількості осіб, щодо яких розглянуто справи.
Аналіз застосованих судом адміністративних стягнень свідчить, що за скоєні правопорушення до осіб застосовані такі стягнення:
· штраф – 217 або 73,6% від загальної кількості основних стягнень;
· позбавлення спеціального права – 12 або 4,1% від загальної кількості основних стягнень;
· адміністративний арешт – 32 або 10,8 % від загальної кількості основних стягнень;
· громадські роботи – 30 стягнень або 10,2% від загальної кількості основних стягнень.
Конфіскація предмета як додаткове стягнення застосовано до 1 особи або до 0,3% осіб, на яких накладено стягнення.
Звернення рішень до виконання
Всі рішення, постановлені судом у 2015 році звернуті до виконання своєчасно. Випадків не звернення, або несвоєчасного звернення до виконання судових рішень, при проведенні аналізу не встановлено.
Повідомлення про не надіслання у 3-денний строк розпорядження про звернення вироку до виконання до суду з СІЗО в 2015 році не надходили.
Питання про речові докази судом у вироках вирішуються. Випадків не прийняття судом рішення стосовно вилученого під час досудового слідства майна чи депозитних сум, при проведенні аналізу не встановлено.
Висновки
Для поліпшення стану здійснення судочинства, зокрема якості ухвалення судових рішень судом 2015 році було заплановано та проведено наступні заходи:
- аналіз стану оперативності розгдяду справ та дотримання процесуальних строків розгляду справ;
- аналіз причин зміни та скасування судових рішень по справам про стягнення заборгованості за кредитними договорами;
- аналіз окремих судових доручень, які надходять з інших судів;
- узагальнення стану обліково-статистичної роботи за 2014 рік;
- перевірка внесення даних по сплаті судового збору до КП «Д3»;
- перевірка стану формування матеріалів, згідно номенклатури справ;
- аналіз стану звернення до виконання судових рішень;
- проведено спільну координаційну нараду з прокуратурою, РВ ГУМВС України в Одеській області та слідчими СВ Красноокнянського РВ ГУМВС, на яких обговорювалися шляхи усунення недоліків досудового слідства, найбільш типові помилки при оформлені справ про адміністративні правопорушення та інші питання з удосконалення термінів розгляду справ.
В Красноокнянському районному суді Одеської області активно триває запровадження нових форм роботи, щодо покращення стану здійснення та якості правосуддя. Так, зокрема:
- протягом 2015 року постійно здійснюється робота щодо вдосконалення та наповнення інформацією веб-сайту суду: http://ko.od.court.gov.ua
- інформація щодо діяльності суду, ставок судового збору та інше висвітлюється на інформаційних стендах, які знаходяться у приміщення суду;
- здійснюються навчання та семінари з апаратом суду стосовно обговорення проблемних питань у роботі суду, покращення вмінь і навичок з питань діловодства суду, в т.ч. обліку та статистики справ і матеріалів.
У звітному періоді судові рішення в повному обсязі направлені до Єдиного державного реєстру судових рішень.
Підсумовуючи результати аналітичного дослідження стану здійснення судочинства Красноокнянським районним судом Одеської області за 2015 рік, слід сказати, що організація роботи суду має тенденцію до постійного вдосконалення. Стабільно високими залишаються показники розгляду судових справ, що перебувають на розгляді.
На кінець звітного періоду залишилися нерозглянутими загальна кількість справ - 100 (з них: кримінальні — 23 справи, адміністративні — 0, цивільні — 44, справи про адміністративні правопорушення — 3).
Слід зазначити, що незважаючи на навантаження на суддів загальний стан здійснення судочинства в суді є належним, достатнім для забезпечення захисту прав та охоронюваних законом інтересів громадян.
Водночас для покращення якості та ефективності функціонування судочинства Красноокнянський районний суд Одеської області пропонує:
· на виконання ст.130 Конституції України, якою передбачено, що держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів, необхідно приймати заходи щодо для достатнього матеріально-технічного забезпечення суду, належної оплати праці працівників апарату суду;
Голова суду О.Л.Чеботаренко