Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
До п.3 Плану роботи суду
за І півріччя 2016 р.
Узагальнення та порівняння розгляду кримінальних справ
за період 2011 по 2015 рік щодо вчинення кримінальних правопорушень
неповнолітніми злочинцями.
Соціально-економічна криза в Україні, безробіття, невирішені завдання культурно-виховного характеру негативно впливають на формування молодого покоління. В окремих випадках ці явища зумовлюють відчуження неповнолітніх від офіційних інститутів соціалізації.
Розглядаючи проблему злочинності серед неповнолітніх, необхідно виділити сукупність обставин і факторів, що сприяють підвищенню її рівня. Неабияку роль відіграє сім’я, в якій виховується майбутній правопорушник (злочинець), а також активна профілактична та попереджувальна робота. Негативно впливає на підлітків відсутність контролю з боку суспільства (серед неповнолітніх спостерігається незайнятість, не всі з них відвідують навчальні заклади), алкоголізм і наркоманія серед однолітків тощо. У більшості випадків неповнолітні, які постають обвинуваченими у кримінальних провадженнях, - це діти, які виховуються одним з батьків (найчастіше матір’ю), яка не встигає одночасно працювати і приділяти належну увагу своїй дитині її вихованню та поведінці, у родині з достатком нижче середнього, посередньо характеризуються за місцем навчання, у яких відсутнє організоване дозвілля та належний контроль за їх поведінкою з боку батьків. Саме ці обставини, найчастіше сприяють вчиненню кримінального правопорушення, негативно впливають на виховання та поведінку неповнолітніх, та знаходять своє відображення у вироку суду при призначенні покарання.
Злочинність неповнолітніх завжди була і залишається гострою актуальною правовою та суспільною проблемою, що постійно привертає увагу вчених і практиків. Вона є складовою загальної злочинності та засвідчує тенденції її розвитку в майбутньому. Це зумовлено не лише тим, що неповнолітні завжди визнавалися злочинцями особливого роду, а й тим, що на сьогодні це одна з найбільш кримінально уражених верств населення.
Найбільш ефективним методом боротьби зі злочинністю неповнолітніх є запобігання їй. Це пріоритетне завдання правоохоронної системи нашої держави. Суспільство має не лише захистити себе від неповнолітніх правопорушників, а й водночас повернути до нормального життя тих, хто став на хибний шлях.
Велике значення для профілактики злочинності серед неповнолітніх має процесуальна діяльність судів, що здійснюють провадження у кримінальних справах.
Згідно зі статистичними даними Красноокнянського районного суду Одеської області за період 2011 року в провадженні Красноокнянського районного суду Одеської області перебувало 120 кримінальних справ, 28 справ(27 справ надійшли у 2011 році і 1 справа перейшла із залишку з 2010 року) відносно 36 неповнолітніх осіб, що склало 28% від усієї кількості кримінальних справ. З постановленням вироку суду, які набрали законної сили у 2011 році,було розглянуто 24 справи та засуджено 24 неповнолітніх, по 4 кримінальних справах, відносно 4 неповнолітніх осіб було закрито провадження , 1 кримінальну справу повернуто на додаткове розслідування, 1 кримінальну справу направлено за підсудністю, 4 кримінальних справи перейшли у залишок на 2012 рік.
У 2011 році неповнолітні переважно вчиняли злочини передбачені ст. 185 КК України ( крадіжка), та є випадок вчинення злочину по ст. 128 КК України ( необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження). Так, вироком Красноокнянського районного суду Одеської області в 2011 році двох неповнолітніх гр.П та гр.К , до яких було застосовано звільнення від відбування покарання з випробуванням, було засуджено за злочин, вчинений в групі двох дорослих в період іспитового строку, передбаченого ст.185 ч.3 КК України . Суд дійшов висновку, що виправлення і перевиховання обвинувачених гр.. П. та гр. К. можливі лише в ізоляції від суспільства, оскільки в цьому конкретному випадку випробування не буде ефективним, та призначив П. остаточне покарання у вигляді 4 років позбавлення волі.,гр..К у вигляді 3років позбавлення волі. Також, вироком Красноокнянського районного суду Одеської області неповнолітнього гр. Г було засуджено за вчинення злочину передбаченого ст.128 КК України та призначено покарання у вигляді громадських робіт.
Особам, засудженим за кримінальні правопорушення, вчинені у неповнолітньому віці у 2011 році було призначено наступні види покарань - громадські роботи, позбавлення волі із випробуванням із застосуванням ст. 75,76 та 104 КК України, та позбавлення волі. Отже проаналізувавши статистичні дані за 2011 рік на предмет вчинення злочинів неповнолітніми можна зробити висновок, що злочинність неповнолітніх у 2011 році ( 36 чоловік) знаходилася на достатньо високому рівні.
Кримінальні провадження по кримінальних правопорушеннях вчинених неповнолітніми в складі організованої злочинної групи, в 2011-2015 роках судом не розглядались.
Згідно зі статистичними даними Красноокнянського районного суду Одеської області за період 2012 року в провадженні Красноокнянського районного суду Одеської області перебувало 108 кримінальних проваджень, з них : 14 (10 кримінальних проваджень надійшло у 2012 році, 4 кримінальні провадження, залишок з 2011 року) кримінальних проваджень відносно 19 неповнолітніх осіб, що склало 12% від усієї кількості кримінальних проваджень,які перебували на розгляді. Всього було розглянуто 13 справ, з постановленням вироку суду, які набрали законної сили у 2012 році,було розглянуто 11 кримінальних проваджень,якими засуджено 14 неповнолітніх, закрито 1 провадження відносно 2 осіб, 1 кримінальне провадження відносно 2 осіб перейшли у залишок на 2013 рік. В 2012 році неповнолітніми вчинялися крадіжки та призначалися покарання у вигляді позбавлення волі з випробуванням.
Так, вироком Красноокнянського районного суду Одеської області в 2012 році 3( трьох) неповнолітніх було засуджено за вчинення кримінального правопорушення ( злочину) передбаченого ч.3 ст. 185 КК України та призначено покарання у вигляді позбавлення волі із випробуванням, також винесено вироки по двом кримінальним провадженням за вчинення злочину передбаченого ч.2 ст. 185 КК України в обох випадках злочини були вчинені неповнолітніми у складі групи осіб та призначено покарання у вигляді позбавлення волі із випробуванням .
Проаналізувавши статистичні дані 2011 та 2012 року на предмет вчинення злочинів неповнолітніми особами можна зробити висновок що злочинність неповнолітніх у 2012 році помітно знизилася у порівнянні з 2011 роком, що свідчить про позитивну тенденцію в бік зменшення вчинення кримінальних правопорушень (злочинів) неповнолітніми та про підвищення ефективності роботи судових та правоохоронних органів.
Згідно зі статистичними даними Красноокнянського районного суду Одеської області за період 2013 року в провадженні Красноокнянського районного суду Одеської області перебувало 111 кримінальних проваджень, 14 кримінальних проваджень(12кримінальних проваджень надійшло у 2013 році 2 кримінальних провадження залишки з 2012 року) справ відносно 16 неповнолітніх осіб, що склало 13% від усієї кількості кримінальних справ. Всього було розглянуто 8 справ з постановленням вироку суду, які набрали законної сили у 2013 році,було розглянуто, 8 справ та засуджено 10 неповнолітніх, 1 кримінальне провадження відносно 1 особи закрито, 5 кримінальних провадженнь перейшли у залишок на 2014 рік. В 2013 році неповнолітніми вчинялися в основному крадіжки так як і в попередні роки однак,також мали місце такі злочини як зґвалтування(ст.152 КК України),хуліганство(ст.296 ч.2 КК України ), а також злочини в сфері незаконного обігу наркотичних засобі та психотропних речовин(ст..307 ч.1 КК України) за які неповнолітнім призначалися покарання у вигляді позбавлення волі з випробуванням, та «реальне» позбавлення волі.
Так, вироком Красноокнянського районного суду Одеської області в 2013 році неповнолітнього гр. С було засуджено за вчинення злочину передбаченого ч.1 ст.152 КК України та призначено покарання у вигляді 5 років позбавлення волі. Так, вироком Красноокнянського районного суду Одеської області в 2013 році неповнолітнього гр. Т було засуджено за вчинення злочину передбаченого ч.2 ст.296 КК України та призначено покарання у вигляді 1 років позбавлення волі із випробуванням на 1рік.
Згідно зі статистичними даними Красноокнянського районного суду Одеської області за період 2014 року в провадженні Красноокнянського районного суду Одеської області перебувало 152 кримінальних провадження, з них : 16 справ(11справ надійшло у 2014 році і 5 справ залишок з 2013 року) відносно 16 неповнолітніх осіб, що склало 9% від усієї кількості кримінальних справ. Всього було розглянуто 14 справ, з постановленням вироку суду, які набрали законної сили у 2013 році,було розглянуто, 13 справ та засуджено 13 неповнолітніх, 1 кримінальне провадження відносно 1 особи закрито, 1 кримінальне провадження направлено за підсудністю, 1 кримінальне провадження перейшло у залишок на 2015 рік.
Так, вироком Красноокнянського районного суду Одеської області неповнолітнього гр. Б було засуджено за вчинення злочину передбаченого ч. 1 ст.332 КК України та призначено покарання у вигляді 1 року позбавлення волі із випробуванням (іспитовий строк) 1 рік із застосуванням ст. 75,76 та 104 КК України.
Згідно зі статистичними даними Красноокнянського районного суду Одеської області за період 2015 року в провадженні Красноокнянського районного суду Одеської області перебувало 131 кримінальне провадження, з них 15 справ - відносно 25 неповнолітніх осіб, що складає 12% від усієї кількості кримінальних справ. Вироками суду, які набрали законної сили у 2015 році, було засуджено 17 неповнолітніх, закрито 1 провадження у зв’язку зі зміною обстановки , застосовано 1 захід виховного характеру, 3 кримінальних провадження перейшло у залишок на 2016 рік.
Проаналізувавши статистичні дані 2011- 2015 роки можна зробити висновок, що у 2014 році році злочинність неповнолітніх мала найвищий рівень у порівнянні з попередніми роками.
Виділення у Кримінальному кодексі України (далі за текстом – КК України) самостійного розділу ХV«Особливості кримінальної відповідальності та покарання неповнолітніх» обумовлене специфікою притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які на момент вчинення кримінального правопорушення не досягли вісімнадцяти років, а також значенням кримінально-правової боротьби з такими правопорушниками, що демонструє відмінності між відповідальністю дорослих осіб та відповідальністю неповнолітніх.
Відмінності у правовому статусі «дорослого» та неповнолітнього суб’єктів злочину знайшли своє відображення у застосуванні видів покарань, які можуть бути призначені неповнолітнім (ст.98 КК України), обмеженням строків позбавлення волі (ст.102 КК України), додатковій обставині, що пом’якшує покарання (ст.66 КК України КК України), можливості застосування примусових заходів виховного характеру (ст.105 КК України), особливостях законодавчих положень щодо погашення або зняття судимості (ст.108 КК України) тощо.
Кримінальне провадження щодо неповнолітніх здійснюється у загальному порядку з урахуванням особливостей, передбачених главою 38 Кримінального процесуального кодексу України.
Не пізніше п’яти днів після надходження до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру щодо неповнолітнього або клопотання про звільнення неповнолітнього уповноважений суддя постановляє ухвалу, якою призначає підготовче судове засідання.
Підготовче судове засідання та судовий розгляд у кримінальних провадженнях такої категорії проводиться за обов’язкової участі обвинуваченого, прокурора, захисника (відповідно до ст.52 КПК України), законного представника неповнолітнього обвинуваченого, потерпілих, а також представників служби у справах дітей та кримінальної міліції справах неповнолітніх .
Щодо служби у справах дітей – суд ухвалою підготовчого судового засідання та призначення судового розгляду зобов’язує представників служби у справах дітей надати суду під час судового розгляду кримінального провадження звіт по неповнолітньому обвинуваченому.
Відповідно до ст.496 КПК України про час і місце судового розгляду за участю неповнолітнього обвинуваченого суд повідомляє відповідну службу у справах дітей та кримінальну міліцію у справах дітей. Суд має право також викликати в судове засідання представників цих установ. Представники служби у справах дітей та кримінальної міліції у справах дітей мають право заявляти клопотання, ставити запитання неповнолітньому обвинуваченому, його законному представнику, потерпілому, свідкам, експерту і спеціалісту, висловлювати думку з приводу найбільш доцільних заходів щодо обвинуваченого з метою його перевиховання. З аналізу вищезазначеної норми вбачається, що участь представників служби у справах дітей та кримінальної міліції у справах неповнолітніх у судовому провадженні є необов’язковою та вирішується на розсуду суду. Служба у справах дітей надає звіт по неповнолітньому обвинуваченому, в якому дає детальний характеризуючий опис особи неповнолітнього,його умови проживання дома та успішність навчання, а також про його відносини з однолітками а також рекомендації які будуть сприяти виправленню і перевихованню неповнолітнього, що дає можливість суду більш детально вивчити особу неповнолітнього злочинця, та зрозуміти ті причини та умови які сприяли, або підштовхнули його на вчинення злочину та з’ясувати, яке покарання буде доцільним в кожному конкретному випадку, для усвідомлення неповнолітнім своєї протиправної поведінки та її виправлення.
При розгляді кримінальних проваджень по обвинуваченню неповнолітніх осіб, судді Красноокнянського районного суду Одеської області в повному обсязі дотримуються вимоги ст. 485 КПК України, а саме встановлювали повні та всебічні відомості про особу неповнолітнього: його вік (число, місяць, рік народження), стан здоров’я та рівень розвитку, інші соціально-психологічні риси особи, які необхідно враховувати при індивідуалізації відповідальності чи обранні заходу виховного характеру, з’ясовували, чи міг він повністю усвідомлювати значення своїх дій і в якій мірі міг керувати ними; ставлення неповнолітнього до вчиненого ним діяння; умови життя та виховання неповнолітнього; наявність дорослих підбурювачів та інших співучасників кримінального правопорушення. Вищезазначені відомості з’ясовуються, передусім, шляхом вивчення матеріалів кримінального провадження. До матеріалів кримінальної справи долучаються копії паспорту або свідоцтва про народження неповнолітнього, довідка про склад сім’ї та характеристика за місцем його проживання, характеристика за місцем навчання, довідки служби у справах дітей та кримінальної міліції у справах неповнолітніх щодо перебування неповнолітнього на обліку та вчинення ним раніше злочинів або адміністративних правопорушень, акту обстеження житлово-побутових умов обвинуваченого, довідки лікарів про стан його здоров’я, перебування на обліку у лікаря-нарколога, психіатра тощо.
Згідно зі ст.488 КПК України батьки або інші законні представники неповнолітнього беруть участь у кримінальному провадженні за участю неповнолітнього обвинуваченого. Їх неприбуття у судове засідання не зупиняє судового провадження, крім випадків, коли суд визнає необхідною їх участь. Батьки неповнолітнього або особи, які їх замінюють, мають сприяти неповнолітньому у реалізації його процесуальних прав, вони також можуть бути допитані судом, як свідки, в тому числі при з’ясуванні відомостей, які характеризують обвинуваченого, умови його життя та виховання, обставинах, що призвели до скоєння злочину. Слід підкреслити, що незалежно від того, який об’єм дослідження доказів (повний чи передбачений ст.349 ч.3 КПК України) обрано під час судового провадження, законний представник неповнолітнього обвинуваченого допитується у будь-якому разі.
Випадків порушення судом права на захист щодо неповнолітніх обвинувачених (підсудних) не спостерігалось. Кожному обвинуваченому на стадії досудового слідства був наданий захисник.
Призначаючи неповнолітнім покарання, крім обставин передбачених у статтях 65-67 КК України, судді Красноокнянського районного суду відповідно до ч.1 ст. 103 КК враховують також умови його життя та виховання, вплив дорослих, рівень розвитку та інші особливості його особи. Крім того, ухвалюючи вирок, суд кожного разу вирішує питання про можливість та доцільність застосування до неповнолітнього примусових заходів виховного характеру.
Позбавлення волі на певний строк - вид покарання, який зазвичай призначається неповнолітнім. Одночасно з цим майже завжди судді обмежуються застосовуванням ст.ст.75, 104 КК України щодо звільнення неповнолітнього від відбування покарання з випробуванням. А покарання у вигляді реального позбавлення волі призначається у виключних випадках, коли злочини або декілька злочинів вчинюються неповнолітнім у період іспитового строку.
Покарання у вигляді штрафу неповнолітнім обвинуваченим призначається рідше, оскільки у останніх, як правило, відсутні самостійні доходи.
Як свідчать проаналізовані статистичні дані із загальної кількості кримінальних проваджень, які перебували на розгляді суду, незначною є частка неповнолітніх, які раніше судимі та скоїли злочини і період відбуття іспитового строку, що дозволяє дійти висновку про ефективність роботи вітчизняних кримінально-виконавчих інспекцій Більшість злочинів, які вчиняються неповнолітніми - це злочини проти власності, в більшості випадків неповнолітні вчинюють кримінальні правопорушення перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння/
Аналізуючи інші справи цієї категорії, слід зазначити такі основні обставини, які були визнані судом, як такі, що пом’якшують покарання: вчинення злочину неповнолітнім, щире каяття, активне сприяння у розкритті злочину, добровільне відшкодування завданих збитків.
Суд, зберігаючи об’єктивність та неупередженість, утворює необхідні умови для виконання сторонами їх процесуальних обов’язків по доказуванню причин і умов злочину, що розглядається, в результаті чого ухвалюється остаточне рішення.
Особливе значення у запобіганні та профілактиці злочинів серед неповнолітніх мають кримінально-процесуальні, у тому числі й запобіжні заходи, що застосовуються до неповнолітніх. Вони можуть реально сприяти запобіганню злочинів і в той же час забезпечити виправлення підлітків. Слід зазначити, що протиправна поведінка підлітків пов'язана, насамперед, з такими особливостями їх психіки, як підвищена навіюваність, не сформованість життєвих орієнтацій, юнацький негативізм, наслідування. Більшість з них втратили зацікавленість у навчанні, роботі, їх приваблює сфера беззмістовного дозвілля. Слід також враховувати, що зростання дитячої злочинності відбувається в умовах економічної кризи, зниження життєвого рівня населення, несприятливого розвиту шлюбно-сімейних відносин, збільшення проявів жорстокого поводження з неповнолітніми, тому першочергове значення мають соціальні, економічні заходи та заходи профілактично-виховного характеру.
Судові органи вирішують завдання запобігання злочинам неповнолітніх за допомогою різних засобів і методів. Профілактичний та відновлювальний ефекти діяльності суду пов’язані з виконанням його основного завдання – здійсненням правосуддя. Однак кримінально-правові заходи протидії злочинності неповнолітніх не є основними. Одним із заходів профілактичного характеру щодо запобігання вчинення злочинів неповнолітніми є щорічне проведення у Красноокнянському районному суді Одеської області «Дня відкритих дверей» а також проведення лекційних занять, для школярів та учнів місцевого професійного ліцею, під час яких працівники суду, розповідають про діяльність суду, а також прививають повагу та зміцнюють авторитет судової системи, підвищуючи таким чином правову свідомість та законослухняність неповнолітніх.
Підготував
Помічник судді О.А. Кушнірук