Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Узагальнення судової практики
розгляду Красноокнянським районним судом в 2012 році
кримінальних справ про злочини, вчинені неповнолітніми.
Дане узагальнення судової практики відповідно до плану роботи Красноокнянського районного суду на 1 перше півріччя 2013 року.
На розгляді Красноокнянського районного суду в 2012 році перебувало 14 кримінальних справ про злочини, вчинені 19 неповнолітніми особами, (у порівнянні з 2011 році - 28 кримінальних справ про злочини, вчинені 36 неповнолітніми особами), що що майже в двічі менше.
Судом було розглянуто 12 справ відносно 17 неповнолітніх осіб.
З них 10 справ щодо 14 осіб розглянуто з постановленням обвинувальних вироків, по 2 справам відносно 3 осіб провадження закрито.
Крім того, за вказаний період до суду в порядку ст. 7-3 КПК України надійшло 3 кримінальних справи, одна з яких повернута. Щодо 2 осіб із постановою про закриття кримінальної справи для вирішення питання про застосування до неповнолітнього примусових заходів виховного характеру. Суд до малолітньої особи застосував примусові заходи виховного характеру – у вигляді передачі під нагляд. Порівняємо з минулим роком : у 2011 році надійшли 2 кримінальні справи щодо 2 осіб із постановами про закриття кримінальних справ для вирішення питання про застосування до останніх примусових заходів виховного характеру. Суд до 2 неповнолітніх осіб застосував примусові заходи виховного характеру, до малолітніх – у вигляді передачі під нагляд. Як бачимо, показник не змінився.
У 2012 році на розгляді у Красноокнянському районному суді Одеської області розглянуто1 справу про злочин, вчинений неповнолітньою особою у групі з дорослим (справа № 1517/347/2012 про обвинувачення Котляра В.О. за ч. 2,3 ст. 185 КК України, головуючий суддя – Криворучко П.В.
У 2012 році на розгляді перебувало 4 справи про злочини, вчинені 10 неповнолітніми особами у групі:
- справа № 1517/110/12 про обвинувачення Мунтяну М.В. та Запорожан О.М. за ст. 185 КК України, головуючий суддя – Чеботаренко О.Л.
- справа № 1517/454/12 про обвинувачення Накула О.Ю., Бистрицького О.А. та Штро Д.Д. за ст. 185 ч.3 КК України, головуючий суддя – Чеботаренко О.Л.
- справа № 1517/101/12 про обвинувачення Гаря Т.А. та Гаря С.А. за ст. 185 ч.2 КК України, головуючий суддя – Криворучко П.В.
- справа № 1517/1062/12 про обвинувачення Фуртак С.П., МунтянуЄ.В. та Нямцу С.Ф. за ст. 185 ч.2 КК України, головуючий суддя – Криворучко П.В.
Справи про злочини, вчинені неповнолітніми в складі організованої злочинної групи, в 2011-2012 роках судом не розглядались.
Як вбачається з наведених вище даних більшість злочинів, вчинених неповнолітніми в 2012 році, є однотипними: крадіжки чужого майна.
З числа засуджених у 2012 році 1 неповнолітня особа виховувалась у неповній сім’ї ( із одним із батьків), 3 – у повній (із обома батьками).
Кримінальні справи про злочини, вчинені неповнолітніми особами у 2012 році призначались до попереднього та судового розгляду в строки, передбачені ст. ст. 241, 256 КПК України.
При попередньому розгляді кримінальних справ, як у 2012, так і у 2011 роках неповнолітнім особам запобіжний захід не змінювався.
Справа № 1517/1062/12відносно неповнолітніх Фуртак С.П., Мунтяну Є.В. та Нямцу С.Ф.була направлена на додаткове розслідування .
По всіх справах в якості свідків допитувались батьки неповнолітніх обвинувачених, проводився їх медичний огляд, витребовувались характеристики, акти обстеження матеріально – побутових умов проживання. Слідчі з’ясовували на досудовому слідстві всі обставини, що підлягають встановленню в справах про злочини неповнолітніх відповідно до ст. 433 КПК. Окремих ухвал щодо недотримання вимог ст. 433 КПК судом не виносилось.
По всіх справах даної категорії захисники приймали участь з часу пред’явлення неповнолітнім обвинувачення або визнання їх підозрюваними. Заяв про допуск до участі в справі в якості захисника близьких родичів від неповнолітніх при розгляді справ не надходило. По всіх справах батьки приймали участь в якості їх представників. Крім того, в судовому засіданні приймали участь представники служби у справах дітей.
Красноокнянським районним судом у 2012 році до неповнолітнього Ліпковського С.С., обвинуваченогопо ст. 152 ч.1 КК України, було обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту.
У 2012 році 10 особам, засудженим за злочини, вчинені у неповнолітньому віці, було призначено позбавлення волі зі звільненням від відбування покарання з іспитовим строком; 3 особи - звільнено від призначеного покарання та застосовано стосовно нього примусові заходи виховного характеру у виді передачі під нагляд батькам, відносно 2 осіб застосовано – громадські роботи. Відносно однієї особи. Неповнолітнього коритного А.М. ( ст. 185 ч.2 КК України) обрано покарання у вигляді 3 р.1 місяць позбавлення волі.
У 2012 році, як і в 2011 додаткові види покарань до вказаних осіб не застосовувалися.
Судом суворо дотримуються особливості судового розгляду справ про злочини, вчинені неповнолітніми особами такі, як участь законного представника підсудного чи представників служби у справах неповнолітніх, порядок виклику підсудного, віддання його під нагляд батьків, опікунів чи піклувальників, адміністрації дитячої установи, виділення справи про злочин неповнолітнього в окреме провадження.
Під час попереднього розгляду справи про злочин, вчинений неповнолітнім, суд з’ясовує, чи немає підстав для зміни, скасування або обрання запобіжного заходу.
При розгляді справи про злочини, вчинені неповнолітніми особами судом також обов’язково з’ясовуються: вік підсудного; стан здоров’я та загального розвитку; характеристика (ставлення до навчання, праці, поведінка в побуті тощо); умови життя і виховання (дані про сім’ю, побутове оточення); обставини, що негативно впливали на його виховання; вплив дорослих підмовників та інших осіб, які втягнули неповнолітнього у злочинну діяльність, а також його ставлення до вчиненого діяння. Цією метою суд допитує як свідків законних представників неповнолітніх, представників служби та міліції у справах неповнолітніх, представників підприємств, установ чи організацій, в яких навчався або працював неповнолітній, та інших організацій.
Зважаючи на інтелектуальні, психологічні та інші особливості неповнолітніх, суд при розгляді справ щодо них виважено підходить до вирішення питання про обсяг доказів, які підлягають дослідженню в судовому засіданні.
Неповнолітній вік особи, як обставина, що пом’якшує покарання, обов’язково враховується судом при призначенні покарання. Також судом при призначенні покарання неповнолітнім суворо дотримуються принципів законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання, адже метою покарання такого засудженого є його виправлення, виховання та соціальна реабілітація.
Відповідальною за розгляд справ щодо злочинів, вчинених неповнолітніми, згідно протоколу загальних зборів суддів № 5 від 15.10.2012 року призначена голова суду Чеботаренко О.Л.
Одна кримінальна справа про злочини, вчинені неповнолітніми особами у яких закінчено провадження у 2012 році переглядалася в апеляційному порядку. По справі № 1517/873/2012 про обвинувачення Коритного А.М. у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 185 КК України (головуючий суддя – Чеботаренко О.Л.) від представника обвинуваченого надійшла апеляція на вирокКрасноокнянського районного суду Одеської області від 21.12.2012 року, де Коритного А.М. було призначено покарання у вигляді позбавлення волі на строк 3 роки 1 місяць. Ухвалою апеляційного суду Одеської області апеляція залишена без задоволення.
Протягом 2011 – 2012 років кримінальні справи про злочини, вчинені неповнолітніми особами у яких закінчено провадження у касаційному порядку не переглядалися.
На виконання вимог щодо усунення причин та умов, що спричиняють скоєнню злочину судом здійснюється процесуальне керівництво судовим розглядом, у процесі якого, з-поміж інших, досліджуються і обставини, причини та умови, що сприяли вчиненню злочину. У межах судового слідства здійснюється функція судового контролю за законністю досудового слідства.
Суд, зберігаючи об’єктивність та неупередженість, утворює необхідні умови для виконання сторонами їх процесуальних обов’язків по доказуванню причин і умов злочину, що розглядається, в результаті чого ухвалюється остаточне рішення.
Злочинність неповнолітніх завжди була і залишається гострою актуальною правовою і суспільною проблемою. Вона є складовою загальної злочинності і засвідчує тенденції її розвитку в майбутньому. Найпоширенішим методом боротьби зі злочинністю неповнолітніх є її запобігання.
Особливе значення у запобіганні та профілактиці злочинів серед неповнолітніх мають кримінально-процесуальні, у тому числі й запобіжні заходи, що застосовуються до неповнолітніх. Вони можуть реально сприяти запобіганню злочинів і в той же час забезпечити виправлення підлітків. Враховуючи це, слід серйозну увагу приділити вивченню особливостей провадження у справах, пов’язаних із злочинами, скоєними неповнолітніми.
СУДДЯ О.Л.ЧЕБОТАРЕНКО